THE SPEAKERS

Louis Godart

Professor of Aegean Civilization in the Faculty of Letters at the University of Naples Federico II
Godart-am2

Louis Godart, born in Belgium in 1945. Former Professor of Aegean Civilization in the Faculty of Letters at the University of Naples Federico II, as from February 2002 to 2016 he has been the Counsellor for Artistic Heritage of the President of the Italian Republic. Now he is Counsellor of the Minister of European Affairs.

He has studied the antique scripts of the Aegean civilizations (Minoan and Mycenaean) and has assembled the various corpora on Cretan hieroglyphic scripts, Linear A, the Phaestos Disk and Linear B. He has carried out excavations on the island of Crete since 1969, first at Malia and then at La Canea and Monastiraki, and currently at Apodoulou in collaboration with the Greek Ministry of Culture.

Author of 74 monographs and 235 scientific articles on the Mediterranean civilizations and their history, on Europe, on the cultural heritage, on the Palace of Quirinale.

Member of the Accademia Nazionale dei Lincei since 1987, of the Institut de France (Académie des Inscriptions et Belles-Lettres) since 1998, of the Academy of Athens since 1998, of the Accademia Pontaniana (Naples) since 1998, of the Società Nazionale di Scienze, Lettere e Arti of Naples since 1999, of the Deutsches Archäologisches Institut since 2002.

He was awarded the Gold medal for contributions to science and culture in February 2001 and is Cavaliere di Gran Croce of the Order of Merit of the Italian Republic since February 2002.

He has also the followings decorations:

Gand’Croix avec étoile de l’Ordre du Mérite de la République Fédérale d’Allemagne, le 28 mars 2006.

Belgium
Officier de l’Ordre de Léopold II, le 8 avril1988.

Grand Officier de l’Ordre de Léopold, le 22 mai 2003.

Esthonia
Commandeur de III classe de l’Ordre de l’Étoile blanche de la République d’Estonie, le 20 avril 2004.

France
Chevalier dans l'Ordre de la Légion d'honneur, le 19 octobre 2011.

Great Britain
Commander of the British Empire, le 15 mars 2005.

Greece
Grand Commandeur de l’Ordre du Phénix de la République Hellénique, le 15 juillet 2003.

Hungary
Commandeur avec étoile de l’Ordre du Mérite de la République de Hongrie, le 25 mars 2004.

Jordan
Commandeur de l’Ordre de Al Istiklal (Ordre de l’Indépendance) du Royaume de Jordanie, décembre 2009.

Latvia
Commandeur de III classe de l’Ordre des Trois Étoiles de la République de Lettonie, le 22 avril 2004.

Luxemburg
Grand Officier de l’Ordre du Mérite du Grand Duché de Luxembourg, le 25 mars 2003.

Malta
Honorary Companion with Breast Star de la République de Malte, le 20 janvier 2004.

Norway
Grand officier de l’Ordre du Mérite du Royaume de Norvège, le 21 septembre 2004.

Peru
Grand’Croix de l’Ordre du Mérite de la République du Pérou, 25 mars 2005.

Portugal
Grand Officier de l’Ordre de l’Infante Don Enrico de la République du Portugal, le 8 novembre 2004.

S.M.O.M.
Grand Officier de l’Ordre du Mérite Maltais, le 28 mars 2006.

Vatican City
Grand’Croix de l’Ordre de Saint Sylvestre Pape, le 24 juin 2005.

WITH THE KIND SUPPORT OF

ORGANIZERS